אודות פיגמליון

פיגמליון הוא בלוג תרבות, שחזונו הוא להוות בלוג משמעותי, המרכז תובנות, מאמרים, סיפורים, רעיונות, ואף מחקרים, בתחומי התרבות, אמנות, חברה, זהות, הגות, יהדות ועוד.

הבלוג הוקם על ידי (רפי קורצברג), והוא משתף תכנים שלי וכן תכנים של חוקרים ואורחים, תכנים של חברים ומפגשים עם דמויות העוסקות בתחומי התרבות.

במידה רבה הבלוג הוא המשך של עיסוק מגוון ורב שנים בתחומי התרבות שכלל בין השאר, מחקר ולימודי היסטוריה יהודית בת זמננו, הקמת פורטל תרבות שהתמקד בעיקר באמנות והפעלתו במשך כעשור (החל מ-2007 לערך), איסוף יצירות אמנות, איסוף פריטי תרבות ישראלית (ובהם: כתבים של מייסדי המדינה, משורריה ועוד), הדרכת טיולים, הרצאות ועיסוקים נוספים בתחומי התרבות.

הבלוג, על אף הבחירות האישיות המלוות אותו, אינו בלוג אישי. הבלוג הוא בלוג תרבות ישראלי מקיף ומגוון. ניתן לתארו כארכיון תובנות וסיפורים שאני מפנה לחברי-קוראיו כחברי למסע. אוסף תובנות וסיפורים שיסייעו בידנו לנהל את חיינו בצורה תרבותית, הוליסטית, חיובית, קשובה ומפויסת יותר. ואולי גם להבין מעט יותר.

אודות רפי קורצברג

השם שנבחר לבלוג, פיגמליון, לקוח אמנם מעולם התרבות ועומד במרכזן של שלל אגדות, יצירות, הצגות תיאטרון וסרטים, אך אני חשבתי אותו למתאים מאחר ופיגמליון, ברוב מופעיו התרבותיים מבטא תקווה או תפילה להתגשמות מרוממת נפש של משאלת לב. האין זו משאלה קסומה לצאת אתה למסע?

בהתנהלותי הכלכלית, עולם התרבות לא היה מעולם מקור להכנסות, אלא היווה מקור להוצאות. לעיתים הוצאות משמעותיות. להכנסתי עסקתי תמיד בעיסוקים אחרים, בעיקר בתפקידי ניהול הקשורים להשכלתי בראיית חשבון ובכלכלה.
משנות הארבעים לחיי עולם התרבות תופס מקום הולך וגדל בחיי, במסגרת שינויים שלאחרונה בחרתי לעשות, הוא הולך ומשתלט על רוב זמני. עיסוקי שאינם בתחום התרבות יוצנעו במסגרת בלוג זה ואינם מעיסוקו של הבלוג, אך להרחבת התיאור האישי אציין שכיום אני חבר בוועדה לתרומה לקהילה של לשכת רואי החשבון (ואף יוזם הקמתה), עוסק באחריות תאגידית (בוגר התכנית לייעוץ אישי למנהלים של הבינתחומי בהרצליה, עוסק באתיקה בארגונים, תרומה לקהילה, יעוץ לחברות בנושא תרומה לקהילה וכד'), מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר תוך נגיעה בנושאי תרבות (לימודים במסגרת לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה בשיתוף אופקים תיירות), ועיסוקים נוספים.

לאחרונה עזבתי תפקיד ניהולי בחברה גדולה, מהגדולות בתחומה בארץ, לטובת עיסוקים אחרים-בהם עיסוקי בתרבות ועיסוק במחקר. מאחר והדבר נעשה כעשור לפני גיל הפרישה, גרם צעד זה להפתעה גדולה בקרב כלל חברי ובהם חברי לעבודה והנהלת החברה. תוך זמן קצר מצאתי את עצמי במפגשים מרתקים ובחקר תחום השינוי האישי. הרצון לעשות שינויים אישיים הוא משאת נפשם של רבים, אך מאידך, בקרב הרוב המוחלט בעיקר בקרב המבוגרים יותר, הוא מקור לחרדות מקפיאות שאינן מאפשרות לבצע שינויים אישיים מפליגים. נושא היכולת לבצע שינוי אישי, ההיערכות אליו והיבטים נוספים הכרוכים בו, אינו מהנושאים הטבעיים של הבלוג, אך מאחר ואני מקדיש לו זמן רב, תוקדש לו הקטגוריה "עושים שינוי".

פיגמליון – התגשמות מרוממת נפש של משאלת לב, של שינוי מיוחל, של מעט יותר תרבות.

בברכה ובתודה

רפי קורצברג

רישום לבלוג