פוסט 1-תמונה

מדוע בלוג תרבות ישראלי, קורא לעצמו בשם פיגמליון?

כמו נושאים רבים, יש לכך סיבה טובה, אך יש גם סיבה אמתית.
המונח פיגמליון נטוע עמוק בעולמות התרבות. פרט להיות פיגמליון גיבור אחת מאגדות המיתולוגיה היוונית הידועות ביותר (פיגמליון וגלתיאה), זהו שם מחזהו הידוע (אולי הידוע ביותר) של ג'ורג' ברנרד שאו. יצירה זו זכתה לאינספור מופעים בעולמות התרבות, התיאטרון, הקולנוע, הפרוזה והשירה. 
בין היצירות הרבות שהתפתחו מהאגדה המיתולוגית פיגמליון, ניתן לציין את המחזה פיגמליון, המחזמר והסרט – גבירתי הנאווה, הסרטים: 'אשה יפה', 'לחנך את ריטה' ועוד רבים, רבים וטובים. 
מכנה משותף למשמעויות השם, הן באגדה המיתולוגית, הן ביצירות התרבות הרבות בנות ימינו, והן במונח הפסיכולוגי "אפקט פיגמליון", הוא התגשמות מרוממת נפש של משאלת לב (או תפילה להתגשמות כזו).

זוהי בהחלט סיבה טובה מאוד לקביעת שם לבלוג תרבות, אבל בהחלט לא סיבה מספקת. במיוחד כשמדובר בבלוג תרבות ישראלי, שברובו יעסוק במחוזות של תרבות ישראלית, היסטוריה עברית, זהות יהודית ועוד.

בחינה מעמיקה של עלילת רוב יצירות התרבות העומדות אחרי המונח "פיגמליון", מראה כי תמיד מאחורי השם יש איזשהו מהפך-שינוי, או תקווה לכזה, אך תמיד נותרת השאלה האם השינוי אכן קרה. האם לייזה דוליטל אכן חדלה להיות מוכרת פרחים בת אשפתות והפכה להיות בת החברה הגבוהה, והאם לא קרה להיפך, כך שפרופסור היגנס אגב השינוי שחולל בה, הפך להיות מעט חלק מעניי הרחוב שפתאום הכיר דרכה? האם 'אישה יפה' (ג'וליה רוברטס) אכן עשתה את השינוי, חדלה להיות יצאנית רחוב דיירת סמטאות עוני ובאמת הפכה להיות שונה – אריסטוקרטית, או אולי היה זה מיטיבה המיליארדר (ריצ'רד גיר) שהחל להיות מעט איש שוליים המזלזל בחבריו נפוחי החשיבות העצמית. מי עשה שימוש במי? האם הסיפור שאנו מספרים לעצמנו על שינוי שעשינו או בכוונתנו לעשות אינו אלה הונאה עצמית? האם אנו בכלל מסוגלים לעבור שינויים מסוימים, ומה הבעיות המודחקות שהשינויים מותירים? האם על האחר נגזר להישאר אחר, ואולי על כולנו נגזר לשאת לעד את אחרותנו. כל זה חלק בלתי נפרד מהדיון על פיגמליון. (ראו ויקיפדיה על המחזה) נושאים אלה בהחלט רלוונטיים לנושאי התרבות והזהות שהבלוג נוגע בהם.

בהחלט יש ניחוח של אמת בנימוקים הנ"ל, ומאחר ופוסט זה נכתב לפני השקת הבלוג, ניתן לומר (אם כי לא בצדק רב) כי הם ריחפו בחלל האוויר טרום השקתו.

אבל הנה הסיבה האמתית, וכבר עם הקלדתה אני מצטער על גילויה:

פיגמליון הוא דומיין (שם) אינטרנטי חביב וקליט הנמצא בידי שנים רבות. בעיני הוא מתגלגל היטב בלשון, קל לזכירה, משרה אווירת חשיבות 'תרבותית' וטוב מאוד לחיפושים אינטרנטיים. מסיבות אלה הוא מאוד רלוונטי גם לאלה שלא שמעו מעולם את המילה 'פיגמליון' ואין להם שמץ של מושג בכל ההקשרים רבי החשיבות שנדונו בתחילה.
כמו במקרים רבים גם כאן – הפרשנויות המעמיקות באות לאחר מעשה, אינן קשורות אליו, ומכסות דבר שעדיף שהיה נשאר מגולה בפשטותו.
זהו – פיגמליון יצא לדרך.

לשיתוף הפוסט:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אודות

פיגמליון הוא בלוג תרבות ישראלי, המרכז תובנות, מאמרים, סיפורים ורעיונות, בתחומי התרבות, אמנות, חברה והתנהגות, יהדות וזהות ועוד.

רישום לניוזלטר

חיפוש

קטגוריות

פוסטים אחרונים

פוסטים אהובים

עושים תרבות – עושים טוב
פנו עוד מעט מקום בעולמכם, לתרבות ולמהות
הירשמו לעדכונים חודשיים מפיגמליון

דילוג לתוכן